پلاگین ها

پلاگین یا به فارسی افزونه

پلاگین به معنای نرم افزار کوچکی است که به برنامه اصلی امکانات جانبی و مکمل رو اضافه می کند . که در سیستم مدیریت محتوای وردپرس افزونه ها ، امکاناتی را به این نرم افزار تحت وب اضافه می کنند و کارآیی اون رو افزایش می دهند . افزونه ها قابلیت گسترش یا اضافه کردن ویژگی های جدید به یک وب سایت رو برای ما فراهم کنند ، به همین خاطر هست که وردپرس محبوبیت خاصی دارد چون هزاران افزونه وجود دارد و شما می توانید با یه جستجوی ساده افزونه که می خواید رو نصب کنید ، نصب کردن و حذف کردن آن در وردپرس هم تنها با یه کلیک امکان پذیر هستش در آینده بیشتر در این مورد براتون خواهم گفت .

به عنوان مثال شما می خواهید یه خبرنامه به سایتتون اضافه کنید ، در امکانات اولیه وردپرس چنین امکانی وجود ندارد ولی برای این کار کافی است که افزونه ایی که توسط توسعه دهندگان تولید شده رو نصب کنید . پس از نصب آن بخش هایی به پیشخوان وردپرس شما اضافه می شود و شما می توانید با آن خبرنامه را به کاربران خود بفرستید ، برای هر چیزی که بخواهید افزونه ایی وجود دارد تنها کافی است آن را نصب کنید .

خود پایگاه اصلی وردپرس بخشی به نام Plugins یا افزونه دارد که به راحتی می توانید افزونه مورد نظرتون رو پیدا کنید و یا در پیشخوان سایتتون و در بخش افزونه ها به قسمت افزونه های نصب شده برید و در فیلد جستجو نام افزونه رو بزنید تا اون رو براتون بیاره که به راحتی می تونید نصبش کنید .

افزونه ها چطور ساخته می شوند ؟

پلاگین ها در وردپرس توسط کاربران و توسعه دهندگانی که به برنامه نویسی  PHP و MySQL  مسلط هستند و با استفاده از توابع و امکانات هسته وردپرس توسعه پیدا می کنند . شما با استفاده از آن می تونید بدون دانستن حتی یک خط کد ، یه آپشن جدید به سایت خودتون اضافه کنید . مثلاً اگه میخواید از آمار سایتتون باخبر باشید کافیست افزونه آمارگیر رو نصب کنید . شما هم اگه به زبان های گفته شده تسلط دارید می تونید به راحتی یه افزونه بنویسید و در سایت خودتون استفاده کنید و یا اون رو انتشار بدید تا بقیه کاربران وردپرس هم از اون استفاده کنند .

رایگان / پولی :

بیشتر این ها رایگان هستند و بعضی هم پولی هستند و پشتیانی فنی خوبی دارند ، حق انتخاب با شماست که کدام یک رو نصب کنید ، برای نصب افزونه به چند نکته دقت کنید :

برخی از آن ها  کیفیت خیلی خوبی دارند و برخی دیگر کیفیت و کارایی لازم رو ندارند .
آخرین به روز رسانی افزونه ، ببینید که آخرین به روز رسانی آن کی بوده است .
آیا با آخرین نسخه وردپرس سازگاری دارد یا نه ؟
کاربران دیگر چه امتیازی به آن داده اند .
به این نکته هم توجه کنید نصب بیش از اندازه پلاگین ها می تواند سایت شما رو کند بکند ، پس از پلاگین هایی استفاده کنید به آن ها نیاز دارید و مابقی را حذف کنید .

پلاگین